יהדות כתרבות

יהדות חילונית כאוקסימורון

Posted on: דצמבר 12, 2010

האמנם הצירוף הלשוני 'יהדות חילונית' הוא בעצם הוא מבע לשוני המורכב מזוג מרכיבים הסותרים זה את זה, שצירופם יוצר משמעות חדשה מעבר להגיון – פרדוקס?  הכל תלוי בנו ובהגדרה שניתן למונח זה שלנו. אבל בעיקר רצוני להתייחס לדיסוננס

הנפשי המתקיים כאן. היהודי החילוני (כאידיאולוג), רוממות הדת תקועה כקוץ בגרונו, וחרב פיפיות בידו. בשעה שהוא מגיב להגדרות האמוניות של היהדות, מדגיש הוא כנגדן את המילה 'חילוני' דוקא, אבל בשעה שהוא מגיב לניכור גויי, קל וחומר אנטישמי, כלפי היהדות, מגיב הוא בתגובה ההפוכה, בהדגישו לחיוב דוקא את המילה 'יהודי'. זהו הדיסוננס, ואמור לי מה מבין שני ההדגשים הללו חזק יותר בנפשך היהודית-חילונית, ואומר לך כלפי מי אתה מגיב ולפני מי אתה עומד לתת דין וחשבון.

המסר החשוב כאן הוא שאל לנו לשכוח את הצד השני של המשוואה החשובה לנו, של יהדות מחד וחילוניות (או: כפירה) מאידך, גם בשעה שהסיטואציה לה אנו מגיבים דוחקת בנפשנו וברגשותינו רק היבט אחד של החבל הזה, בעל שני הקצוות. חרב פיפיות לנו, ולא רק אל הגירסה האמונית אנו מתנגדים, אלא גם כנגד גירסת הזהות ההפוכה, זו המנוערת ומרוקנת מכל זיקה רוחנית תרבותית ורגשית מן היהדות ומורשתה החיובית. אם פגע בך מנוול זה, אל תשכח שגם יריבו ההפוך מנוול הוא לא פחות, ולכן אסור ליהדות החילונית להסתפק או להתרכז אך ורק במלחמה חד-צדדית עם הגירסה הדתית או לחילופין אך ורק במלחמה עם הגירסה המנוכרת ומנוערת לחלוטין מאוצרות התרבות היהודית.

דרכו של לוחם הנאבק עד עלות השחר על פכין קטנים וגדולים עם המלאך, שרו של היריב, שכף ירכו נוקעת ובהחלט מושפעת מן היריב האידיאולוגי, גם אם על דרך השלילה. כך למשל, נראה שהיהדות הדתית הצובעת את כל מכמני תרבותנו בנופך הדתי דוקא, מפריעה לנו לראות את הערכים החיוביים החילוניים ביסודם המצויים בשפע בתרבות ישראל, וסכנה היא שבשעה שיכריע יעקב את יריבו המלאך, ישכח אגב כך את שמו החיובי ואת פלאו כיהודי. שומה עלינו להנתק ככל יכולתנו מן המבט הדתי על תרבותנו, כדי שגם אנחנו נראה בה אור ופלא שיש בה, כי כבר עלה עליה השחר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: