יהדות כתרבות

אי אפשר לבנות תרבות על המילה 'לא'

Posted on: דצמבר 1, 2010

יהדות חילונית איננה יכולה להסתפק בשלילת היסוד הדתי ביהדות. ברנר מצא את זהותו העברית במושבות פועלים בארץ ישראל, בפיתוח השפה והספרות העברית החדשה – אלה היו בעיניו

יסודות חיוביים שאפשר לבנות עליהן את התרבות העברית האלטרנטיבית. אולי הוא לא רכש מספיק כבוד ליסודות החילוניים של התרבות היהודית הישנה, ועל כל פנים קרא להתנתק מן התרבות ההיא בכללה ולהקים אחרת תחתיה.  מי שמבקש לטפח יהדות כתרבות, חולק על השלילה של ברנר ומבקש להמשיך את התרבות היהודית דוקא; מי שזו נתפסת בעיניו כתרבות חילונית, צריך לבסס את היסודות החיוביים הממשיכים שלה, ואלה, עבורו, אינם היסוד הדתי עצמו.

אחת הדרכים היעילות ביותר להשגת מטרה זו היא להעשיר ככל האפשר את התרבות היהודית בחומרים חיוביים חדשים, כך שמכאן ואילך יהא בה די יסודות שיקלו על המבקש למצוא בה חיוב ופורקן. אבל מי שלא מוצא ביהדות הישנה כל חיוב, מי שקווי השלילה של המסורת הם כה מאסיביים וטוטאליים בעיניו, הוא יתקשה למצוא טעם והגיון מלכתחילה בכל הפרוייקט הזה.

בכדי לבסס את המשכיות היהדות, את רציפותה עם יסודות התרבות והערכים החדשים שיתווספו ויותכו לתוכה, אין זה מספיק להשתמש בשפתה הצורנית רק בכדי להילחם בכל תכניה ויסודותיה הישנים. יש צורך להתמקד דוקא במרכיבים הישנים שיש בהם טעם וערך ממשי המצדיק את המשכיותה.

1 Response אל "אי אפשר לבנות תרבות על המילה 'לא'"

התרבות היהודית היא כולה בנויה מהערכים והיסודות חיוביים! ותמיד זה טוב וקלאסי להתמקד במרכיבים הישנים ש התרבות כיון שחינוך (לצורך הדוגמה) ישן הוא טוב יותר מהחינוך החדש ומודרני..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: