יהדות כתרבות

יהדות האינטרנט

Posted on: נובמבר 28, 2010

בתום חורבנה הנורא של יהדות אירופה, נאם אברהם יהושע השל בפני יהודים מהגרים כמותו, שהגיעו לחופיה של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, והתריע בפניהם על

האחריות הכבדה המוטלת על כתפי דור הביניים: אנו עוד זוכרים ומכירים את היידישקייט במקורו, והוא כבר איננו עמנו. אנו נושאי הלפיד של המורשת, ובידינו לכבותו איתנו, או להקפיד להעבירו הלאה גם לדורות שלא ידעו את יוסף. (ספר שמים על הארץ פרק אחרון). זוהי אחריות תרבותית, משפחתית-אתנית, ואולי גם רוחנית. על כן היא אמורה לנגוע לליבו של כל בעל נפש, תהא אשר תהא אמונתו.

והנה, הגיע הצונאמי התרבותי-טכני ושמו האינטרנט. מעתה השתנתה תרבות חיפוש הידע והתוכן בעולמנו. המחפש השטחי, קצר-הנשימה והעצלן, מסתפק בזרועותיו הקצרות והבלתי-מייצגות של מנוע החיפוש. ידיו של משה רבנו פרושות כלפי מעלה ועושות מלחמה. הן עסוקות בכך ואינן מקלידות על המקלדת. כך גם ידיו של רבי עקיבא, הרמב"ם, הגאון מוילנה והבעל שם טוב. את הלפידים הללו מסוגלים להעביר למחפש הידע החדש בעלי המקלדת, שהם המתווכים החדשים של תרבות ישראל בעולם הוירטואלי. מי שמחפש מהו פירושו של פסוק, לא ימצא את קולו של רבי עקיבא, ולא את זה של בעל היד החזקה, אלא את ידו הקלה של הדרשן או הקלדן התורן. אחריות היא זו. אחת ממטלותיה החשובות של אותה אחריות היא לטפח בכל דרך את דרכו הנחוצה של המחפש מן האינטרנט אל גופי הידע המקוריים, שלא יסתפק בעיבודים מכלי שני, שלישי ורביעי כמצוי במקרה במאגר האינטרנט אלא יטרח ויכביד עצמו אל המקורות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: