יהדות כתרבות

סתירה בין יהדות לישראליות

Posted on: נובמבר 25, 2010

משהו רע קרה ליהודי כשהפך לישראלי. חייו ניצלו, כבודו הפיזי ניצל, עתידו לפניו ובידיו – כל אלה חייבו בצדק את הפיכתו לישראלי. אבל המחיר כבד וצריך לעמול לבטל את מחירי החסרון של המהלך. ביהודי האמריקאי אני מוצא יותר

יהודיות מוכרת, מאשר בזה הישראלי, ואולי אין פלא: זו עדיין יהדות הגולה, גם אם שונה ואופטימית יותר.

אבל יהדות המולדת, מתרוקנת מקסמה המוסרי והסגולי של יהדות הצער והמסירות, וישמן ישורון ויבעט, שמנת עבית קשית: קשיות העורף הופנתה כלפי הלב המוסרי של מעשינו הציבוריים, וזהותנו היהודית הפכה לאגו שיש לספק את האינטרסים האגואיסטיים שלו כקולקטיב המתחרה עם קולקטיבים יריבים שאינם אנחנו. תרבותנו הפכה לגוי דובר עברית חדשה, או ליהדות דורסנית בבחינת אני ואפסי עוד, הן במעשים והן בצרות האופקים התרבותית.

מאי דכתיב 'וישמן ישורון ויבעט'? האמנם עדיף להיות רעב ויגע?  לא קשיא: הא בגופו הא בנשמתו. בעסקי רוח צריך להרגיש רעב. יהדות הגולה שאפה וחלמה על ציון. מצבה טוב בעיני מיהדות ציונית שבעת-רצון מעצמה ומאופיה, עד כדי זחיחות דעת, בבחינת את פתח לו – שאינה יודעת אפילו מה איבדה ומה חסר לה. תמיד לימדונו שהערגה למשהו חשובה יותר מההחזקה הפיזית באותו משהו. כך גם להיפך, הערגה לחטא קשה עוד יותר מן החטא עצמו.   והנה, בהיפוך מיהדות הדורות שבגולה, אני יושב בציון ועורג ליתרונה המוסרי של יהדות הגולה. אם אכן כך אנו, אולי מצבנו טוב יותר משל אבותינו: כי בתודעתנו אנו שם. טוב לנו פיזית (אנו במולדתנו הפיזית) ואולי יהיה טוב לנו רוחנית (שנרגיש בחסרוננו ונדאג על פגמינו).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: